Trh s úvěry hlásí pokles. Jaké jsou vyhlídky do budoucna?

Z únorových čísel bank a stavebních spořitelen je patrný pokles zájmů lidí o hypotéky i stavební spoření. Oproti loňskému roku dokonce klesla produkce úvěrů na bydlení o 32 %. Poskytnuté úvěry měly hodnotu „pouze“ 14 a půl miliardy korun. Jak k ochlazení trhu došlo? Jaká je aktuální situace a co nás čeká do budoucna?

schůzka v kancelářiPříčiny poklesu na trhu s úvěry jsou různé

Odborníky z oblasti financí a realit ochlazení trhu nepřekvapilo. Projevila se tak zhoršená dostupnost hypoték po podzimních změnách podmínek ze strany ČNB. Mnoho lidí totiž aktuálně na hypotéku pro koupi nemovitosti vůbec nedosáhne. Dalším důvodem může být i to, že část žadatelů o hypotéky podala svou žádost na podzim loňského roku, aby využila poslední příležitosti před změnami podmínek. Samozřejmě se na žádostech o úvěry projevila i stávající vysoká cena domů, bytů i pozemků.

O kolik klesly hypotéky, a o kolik stavební spoření?

Letos v únoru bylo podle dat serveru hypoindex.cz poskytnuto 4 961 hypoték, což je o více než třetinu méně než v loňském roce. O téměř 32 % klesl meziročně i objem sjednaných hypoték, a to na zaokrouhleno 11 miliard. Průměrná výše hypotéky tak činí 2, 193 milionů korun, což je o 50 tisíc více než loni.

Stavebním spořitelnám se v únoru povedlo sjednat téměř 50 tisíc nových smluv, meziroční navýšení je zde 18 %. Celkem takto byly sjednány smlouvy za téměř 19 miliard, to je o 26,6 % více než loni. Nových úvěrů spořitelny sjednaly 4 130, je zde patrný téměř čtvrtinový pokles. Objem úvěrů klesl o zaokrouhleně 35 % na 3 a půl miliardy. Jeho průměrná výše klesla o celých 147 tisíc korun na částku 860 553 korun.

grafHypoteční sazby ale klesají

Nabídkové sazby hypoték od loňské zimy postupně klesají. I kvůli poklesu sazeb na mezibankovním trhu dnes zase hypotéční úvěry začínají dvojkou. Hypotéku si tak můžete pořídit i s úrokem 2, 8 % a nižším. Záleží na podmínkách konkrétní banky a na vašich možnostech.

Co čeká trh s úvěry v budoucnu?

Roky 2016 až 2018 byly pro poskytování úvěrů velice úspěšné, teď se situace ale vrací k normálu. Banky i jejich klienti si zvykají na aktuální podmínky i ceny a pravděpodobné je, že pokles trhu nebude dlouhodobý a oživení je na obzoru. Pomoci by tomu mohl právě pokles úrokových sazeb, které ještě nedosáhly své finální výše.