Ve zkratce vypadá prognóza českých expertů o vývoji realitního trhu v roce 2019 následovně – ceny nemovitostí nezlevní, jejich růst však o něco zpomalí. Kdo plánuje prodat nebo koupit nemovitost, měl by využít příznivé situace na trhu a stále ještě dostupných hypoték. Podívejme se tedy na přepokládaný vývoj v oblastech prodeje a pronájmů nemovitostí, stejně jako služeb a fungování samotných realitních kanceláří.

Chcete prodat nemovitost? V roce 2019 není nač čekat

Navzdory některým skeptickým názorům nás dle většiny expertů zásadní pád cen nemovitostí nečeká. Jejich meziroční nárůst však nebude tak dramatický – očekává se spíše mírná stagnace. Vývoj v jednotlivých regionech Česka se ale může lišit. Například v Olomouckém kraji nebo Kraji Vysočina se další zvýšení cen nepředpokládá. Na druhou stranu budou ceny tlačit nahoru dražší novostavby, stavební materiál a mzdy, jež, podobně jako v jiných sektorech, i ve stavebnictví zaznamenaly v roce 2018 8procentní nárůst.

I vzhledem k tomu, že příznivá situace na realitním trhu trvá dle mnohých již „podezřele“ dlouho a dramatické zvýšení cen se neočekává, nastává optimální doba, kdy prodat nemovitost za výhodnou cenu.

moderní bytový dům

Hypotéky zpřísní, v oblibě stoupá bydlení v nájmu

Se zásadními změnami se nepočítá ani v oblasti hypotečních úvěrů. Ačkoli hypotéky nadále zůstanou relativně levné a dostupné, smířit se musíme s pokračujícím zpřísňováním požadavků bank, stejně jako zvyšováním úrokových sazeb. Ty by se v roce 2019 měly pohybovat okolo 3 %.

Tento vývoj vyústil v aktuální trend, jímž je zvyšující se popularita nájmů. Výhody bydlení v nájmu oproti nákladné investici do vlastního bydlení si uvědomuje stále více Čechů. Zpřísňování hypoték, zdlouhavé a byrokraticky náročné vyřizování stavebních povolení vedou především Pražany stále více k západnímu modelu, kde převážné procento populace volí nájem.

Pronajímáte přes Airbnb? Mohou přijít nová omezení

Popularita pronajímání bytů s pomocí portálu Airbnb v Česku rozhodně neklesá. A dle prognóz na tom nic nezmění ani regulace, které zákonodárci plánují zavést zejména v Praze. Krom přísnějšího dozoru nad placením daní se může jednat o navýšení rekreačního poplatku (momentálně 15 Kč/osoba/den) a mnohem bolestivější omezení maximálního počtu dní v roce, kdy mohou uživatelé nemovitost pronajímat. Zdali k těmto legislativním změnám dojde již v roce 2019, se teprve dozvíme.

turistka pře d budovou

Na scénu vstupují homestaging a online realitní kanceláře

Ačkoli se homestaging jako termín v Česku již dávno usadil, teprve nyní nabývá na významu jako skutečná služba s výrazným podílem na úspěchu prodeje nemovitosti. Profesionální přípravu (nikoli však rekonstrukci) bytu či domu k prohlídce – včetně aranžování, úklidu, nafocení a nově i video prohlídek – tak bude muset ovládat a poskytovat každá kvalitní realitní kancelář.

Pokud jde o virtuální realitní kanceláře, které sázejí na levnější prodej bez zprostředkujícího makléře, jejich místo a úspěch na trhu teprve prověří čas. Tato relativní novinka těží z rostoucí obliby online služeb. Ve světě realit však platí, že na osobní kontakt s makléřem a prohlídku nemovitosti většina lidí nedá dopustit. A není se čemu divit.

Ovládací prvek Obrázek