Novinky z realitního trhu - září

Přinášíme vám přehled těch nejdůležitějších novinek a postřehů z realitního trhu za měsíc září. Vzhledem k tomu, že již máme první třetinu října za sebou, jsme schopni se ohlédnout do září velmi objektivně. Přinášíme vám přehled toho nejdůležitějšího.

Zpřísnění pravidel ČNB

Ano, velmi často diskutované téma. Začátek změn byl naplánován či avizován na říjen. Pravdou je, že některé banky na nic nečekaly a začaly novou metodiku posuzování žadatelů aplikovat již v září. My jsme zaznamenali několik klientů, kteří  prostě měli smůlu, protože právě jejich banka začala aplikovat tuto změnu v posuzování žadatelů předčasně, a přitom ještě před měsícem mohli bydlet.

Hypotéky se tímto stávají méně dostupné a zatím není jasné, jak značné dopady na realitní trh bude toto opatření mít. Jednoznačně zatím víme, že výrazného zlevnění cen nemovitostí se v nejbližší době tímto opatřením nedosáhne.

Zvednutí úrokové sazby PRIBOR

ČNB na konci září zvedla úrokovou sazbu PRIBOR  na 1,50%. Jak se to promítne do Hypoték? Některé banky se ještě snažily vytěžit období před započetím platnosti nových pravidel pro posuzování žadatelů a držely úrokové sazby hypoték bezezměny a snaží se je držet i v první polovině října např. Equa bank, kde se dá ještě s trochou úsilí u pětileté fixace zajistit úroková sazba 2,59%. Naopak některé banky se zvýšením úrokové sazby počítaly a udělaly drobnou korekturu již v září. Pravdou je, že v říjnu se zvednutí úrokových sazeb ČNB projeví všude. U pětileté fixace lze aktuálně očekávat přiblížení ke 3%, průměrná sazba v říjnu pak dle předpokladu bude kolem 2,8 procentního bodu.   

Prognóza úrokových sazeb (3M PRIBOR) dle ČNB

ukazatel

   rok    

ve výši

úrokové sazby 3M PRIBOR

2018

1,3 %

2019

1,7 %

2020

2,4 %
 


Ochlazení poptávky po bytech druhé kategorie

Na realitním trhu lze již cítit i značné ochlazení v nákupní horečce u tzv. “secondhand” bytů či bytů druhé kategorie, tedy panelákových bytů, kde již lidé nejsou ochotni přistoupit na požadované ceny prodávajících. Cenu bytů jsou již dlouhodobě nad hranící trhu a tato nastupující změna v chování u prodávajících může přinést změny. Tady očekávám korekci cen směrem dolů. Doba kdy se nakupovalo jak na běžícím pásu, je prostě pryč. Stejně tak se zastavil i růst cen u novostaveb. Jenom bude ještě chvíli trvat, než na to přijdou i prodávající a začnou na změny na realitním trhu reagovat.


Šnoblt Valerian, ředitel společnosti Relimetka s.r.o.

Ovládací prvek Obrázek