Lidé vykoupili skoro všechny cenově dostupné byty v novostavbách a na trhu tak zůstávají jen ty dražší, které si nemůže dovolit každý. Více než polovina bytů, jež jsou teď v Brně v nabídce, stojí přes 3 850 000 korun. Nejdražší byt se zde prodává za 19 milionů korun. Průměrná cena za metr čtvereční u bytů, které jsou aktuálně volné, se vyšplhala na 73 tisíc korun. To představuje meziročně 19% zdražení. "Ve chvíli, kdy cena za metr čtvereční přesahuje částku 65 tisíc korun, již se stává pro mnohé kupující nedostupnou, ale především neakceptovatelnou" dodává Valerian Šnoblt, ředitel realitní kanceláře REALIMETKA.

Cena za metr čtvereční roste, může za to i vysoká zaměstnanost
Chybějící územní plán, a tedy nemožnost stavět nové bytové domy jsou obvykle zmiňované důvody, které stojí za zdražováním. Přidávají se k nim ale i další faktory. Nejvíce bytů se prodalo v prvním čtvrtletí v městské části Brno-střed.

Průměrné ceny bytů Brno novostavby

Nového majitele má jen 88 bytů
Od ledna do konce března se v Brně prodalo pouze 88 bytů. Největší zájem byl o dispozici 1+kk (39,8 % prodejů), dvoupokojové byty pak tvořily 29,5 % prodejů. "Kdo chtěl bydlet ve svém, většinou využil opravdu nízkých úrokových sazeb a přívětivých cen nemovitostí v minulém a předminulém roce a bydlí. Dnes se kupují malé byty především jako investice" říká Valerian Šnoblt. 

Byty v nabídce jsou, jenže jen drahé
V Brně mohou lidé aktuálně vybírat z 500 volných bytů, které jsou právě teď dostupné. Průměrná cena za metr čtvereční u bytů, které jsou teď aktuálně volné, se vyšplhala na 73 tisíc korun. To představuje meziročně 19% zdražení. Přestože je bytů zdánlivě dostatek, zcela chybí ty v nižším cenovém segmentu. Bytů do 50 tisíc za metr čtvereční jsou v nabídce developerů pouze 3 %. Přitom ještě před rokem tvořily téměř čtvrtinu veškeré nabídky. Dva roky zpátky pak dokonce více než 40 %.

Vývoj průměrné ceny novostavby Brno
Celkem mohou lidé vybírat byty ve 42 novostavbách v Brně. Pouze ve 14 z nich je ale více než deset volných bytů. Ostatní jsou spíše doprodeje posledních volných bytů. Objevilo se navíc několik exkluzivních projektů, například bytové domy Neumanka v Masarykově čtvrti, u kterých se cena pohybuje výrazně nad průměrem trhu. Aktuálně nejvíce volných bytů nabízí nový projekt v Králově Poli – druhá etapa Ponavia rezidence. Do prodeje jich bylo uvolněno 110.

Brno segmentace trhu novostavby

Použité zdroj: Reality Čechy, REALIMETKA