Co nás čeká?
Nově se budou při schvalování hypotečního úvěru posuzovat další dva parametry. Ukazatel DTI (Debt To Income), který stanoví, že celková výše dlužné částky nesmí přesáhnout 9násobek čistého ročního příjmu žadatelů. A ukazatel DSTI (Debt Service To Income) jenž stanoví, podíl splátek úvěrů na celkových příjmech žadatelů, který by neměl být vyšší než 45 %. ČNB připouští toleranční pásmo 5 % úvěrové produkce, kdy by bylo možné poskytnout úvěr nad stanovený limit.

Co se změní pro žadatele o hypoteční úvěr?
Nové zavedení limitů se některých bank netýká. Ty již nyní při schvalovacích procesech DTI i DSTI uplatňují a to mnohdy i v přísnější variantě. Klient s průměrným čistým příjmem 23 000 Kč žádající o hypotéku s 25letou splatností, tak nyní teoreticky dosáhne až na částku 3,5 mil. Kč. Nově po zavedení limitu 45 % DSTI by se dosažitelná částka pro uvedený příklad jednotlivce s příjmem 23 000 Kč snížila na 2,3 mil. Kč (dle DSTI, počítáno s úrokovou sazbou 2,49 %).

Dostupnost bydlení se zhorší. Jak výrazně?
"Je to velmi prosté, místo posílení trhu novou výstabou a tím zvýšení dostupnosti bytů, z čehož by plynul následný tlak na ceny bytů směrem dolů,  tak se raději ČNB uchýlí k tomu, že vlastní bydlení udělá pro nemalu část mladých rodin nedostupné a myslí si, že tím uměle stlačí cenu dolů. Tím se však výrazně posílí pozice spekulantů s nájmem a nejspíše to i vytlačí ceny nájmu v Brně směrem vzhůru. Trh s nemovitostmi jednoznačně tíží dlouhodobě slabá nabídka bytů k prodeji a téměř nulová výstavba nových bytů, tady se jednoznačně zaspalo, a ne v pravidlech poskytování hypoték" říká ředitel společnosti REALIMETKA, Valerian Šnoblt         


Ceny pronájmů mohou jít nahoru
Pokud nové parametry omezí dostupnost bydlení, bude mnoho lidí odkázáno na bydlení v nájmech. Hypotéky se pro ně mohou stát nedosažitelné a jinou možnost, než nájemní bydlení k dispozici mít nebudou. Například byt 2+1 v Brně lze aktuálně pořídit i za necelé 3 mil. Kč. K získání dvacetiletého hypotečního úvěru (LTV 80 %), tak bude v případě nákupu uvedeného bytu, potřeba disponovat úsporami v minimální výši 600 000 Kč a čistým příjmem vyšším než 35 000 Kč. Bydlení v nájmu se tak může stát pro mnoho rodin jedinou možností, jak vyřešit svou bytovou otázku. Čím vyšší ovšem bude nájemné, tím hůře se bude spořit na bydlení vlastní.

Zdroj: Reality Morava, Realimetka

Chcete pomoci s vlastním bylením, kontaktujte nás.

*
*
*