Chci dlouhodobou investici
Investice do nemovitostí za účelem dlouhodobých pronájmů není nic neobvyklého. Mnoho lidí takto nakupovalo byty již v devadesátých letech. Češi patří spíše ke konzervativnějším investorům, a proto jsou pro ně nemovitosti jednou z prvních voleb, o které začínají při rozhodování o finančně náročnějších investicích uvažovat. Velmi důležité je ovšem vše pečlivě propočítat. "My, u nás  tento způsob investic nejenom doporučujeme, ale i klientům zajistíme vhodný byt k takovéto investici." říká Valerian Šnoblt ředitel realitní kanceláře REALIMETKA

 
Ceny nemovitostí prochází trendovými vlnami. Před deseti lety byly ceny vysoko, před pěti lety zase došlo k cenové korekci. Nyní jsme opět v růstové fázi. Pokud tedy uvažujete o investici do nemovitosti, nedívejte se pouze na současné ceny, ale také jakým vývojem prošel trh bydlení v posledních deseti letech. Proč je tento pohled důležitý? Protože se jednoho dne může stát, že budete potřebovat danou nemovitost prodat. A bylo by velmi nepříjemné utržit méně, něž za kolik jste nakupovali. Pokud ovšem uvažujete, že budete nemovitost držet deset a více let, tak by se vám čekání na lepší cenu nemuselo vyplatit. Hlavně z důvodu ztráty příjmů z pronájmu. I kdyby šel totiž trh během následujících deseti let opět do recese, tak je velká pravděpodobnost, že se ceny začnou následně vracet na současné hodnoty. Mnohem důležitější je tedy výnos z nájmů během této doby, než samotná kupní a prodejní cena. Pokud tedy uvažujete o koupi bytu a následném pronájmu v horizontu min. deseti let, tak i při aktuálních cenách nemusí jít o špatnou investici. Jak ale bylo již uvedeno, vše pečlivě propočítejte a poraďte se předem s odborníky.

Chci koupit a hned prodat
Touto cestou se vydají většinou zkušení investoři, kteří navíc disponují patřičnou hotovostí. I pokud vám kamarád či známý řekne o levné nemovitosti k prodeji, ještě to neznamená, že půjde o rychlý a výhodný obchod. Trh s nemovitostmi s sebou totiž nese i úskalí na která někteří zapomínají. Prvním faktorem, který ovlivňuje výsledný zisk, jsou kromě rozdílu mezi prodejní a kupní cenou, daně. Nejen daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 %, ale také daň ze zisku, která pro fyzické osoby aktuálně činí 15 %. Již z výše uvedeného je patrné, že koupit např. byt 1+1 v Brně za 2 200 000 Kč a následně jej prodat za 2 400 000 Kč se nevyplatí. Do obchodu navíc vstupují ještě další faktory (náklady spojené s vyhotovením kupních smluv a Průkazu energetické náročnost budovy, provize realitní kanceláře atd.). A pak nesmíme zapomínat na hodnotu času a výdaje spojené s případnou rekonstrukcí. Nikdy totiž nevíme, jaká překvapení mohou při pořízení takové investice nastat. Mnohem lépe se samozřejmě nakupuje v době růstu cen. Naopak, když ceny nemovitostí klesají, patří tyto typy investic k velmi rizikovým. I to je důvod, proč je potřeba brát v potaz vývoj cen za posledních min. deset let.

"Ať už se rozhodujete pro jakoukoliv investici, vždy mějte na paměti, že jde o vaše peníze. Vše pečlivě propočítejte a poraďte se s odborníky, kteří se v oblasti pohybují. Můžete se obrátit i na naši realitní kancelář REALIMETKA."


Použité Zdroje: Reality Čechy, REALIMETKA