Banky zpřísňují pravidla - co se mění?

Ještě do nedávna, respektive do konce loňského roku bylo možné získat 80% hypotéku bez nutnosti naspoření vlastních prostředků. To již nebude možné, banky už přestávají tolerovat obcházení této nutnosti zajištěním hotovosti úvěrem ze stavebního spoření.  

Jak to vypadlo v praxi?

Kupující, který neměl naspořenou potřebnou hotovost, tedy svých 20% finančních prostředků k 80% hypotéce, zašel do stavební spořitelny a tuto potřebnou sumu dofinancoval úvěrem ze stavebního spoření. 

Jak je to nově?

Tato praxe však již není možná, banky začaly brát váže doporučení ČNB, že není možné koupi bytu nebo domu financovat hypotékou a k tomu si ještě vzít úvěr ze stavebního spoření. Jinými slovy ČNB vyžaduje, aby kupující měl opravdu naspořených minimálně 20% vlastních prostředků. Toto doporučení začaly od ledna letošního roku aplikovat všechny větší banky na českém trhu.

A co kupující?

Pro kupujícího to vypadá tak, že ve chvíli, kdy si chce koupit byt za 2.500.000,- Kč (což je průměrná cena staršího panelákového bytu 2+kk v Brně), musím mít naspořeno minimálně 500.000,- Kč. Tímto se výrazně komplikuje získání vlastního bydlení především pro mladé lidi a mladé rodiny, protože bez pomoci rodičů a hlavně bez možnosti využití úvěru ze stavebního spoření dát dohromady cca 500.000,- Kč a více, je pro celou řadu z nich zcela nemožné.

A co trh?

Je to reakce i na přehřátý realitní trh a případnou bublinu? Tímto způsobem zmizí z trhu více jak třetina potencionálních kupců. Trh se v minulých letech vykoupil a toto opatření ho výrazně ochladí. Je také možné, že toto opatření přinese začátek konce stálého zdražování? Uvidíme co nám řeknou čísla v prvním pololetí tohoto roku. 

2+kk


Zdroj: REALIMETKA